0

Dom idealny

Woda 6Koszt budowy domku jednorodzinnego to nawet 500 tys. złotych. W cenie tej zawiera się często zakup działki pod budowę, wszelkiego rodzaju materiały potrzebne do postawienia fundamentów i dalszych prac, aż po zamontowanie dachu, a na wykończeniu wewnątrz i urządzeniu kończąc.

Od kilku lat na licznych tragach mieszkań i domów można spotkać przedstawicieli firm, które zajmują się budową ekologicznych bądź oszczędnych domów. Do zaoferowania mają naprawdę wiele ciekawych rozwiązań, które sprawią, że nasz wymarzony dom będzie przyjazny dla środowiska i naszej kieszeni. Przy zastosowaniu technologii obecnie występujących na rynku, można znacznie obniżyć rachunki za prąd, gaz, wodę. Wystarczy tylko zdecydować się na montaż kolektorów słonecznych, budowę przydomowej oczyszczalni ścieków czy też instalacje pompy ciepła. Jest tylko jedno „ale”. Cena tych wszystkich urządzeń jest dość duża, a samo postawienie budynku w stanie surowym pochłania sporą część naszego budżetu. Co zatem zrobić, kiedy to wszystko jest za naszym zasięgiem finansowym, a mimo wszystko chcemy być eko, czyli proekologiczni i ekonomiczni.

W takim razie już podczas wyboru działki pod budowę i projektu domu, warto być uważnym i zastanowić się nad kilkoma aspektami. Po pierwsze działki położone w większej odległości od dużych miast są tańsze, niż te w bliższej odległości od centrum. Im mniejsza powierzchnia terenu, tym również niższa cena. Po drugie najważniejsze, czyli stworzenie doskonałego projektu budynku. Podczas spotkania z architektem powinniśmy jasno przedstawić naszą wizję domu i nie wahajmy się na wprowadzenie poprawek na etapie projektu. Kiedy zacznie się już budowa, wszelkie zmiany w projekcie będą generowały większe koszty.

Po trzecie powinniśmy zwracać uwagę na jakość materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. W tym przypadku również ważną rolę odgrywa cena, ale im jest ona wyższa, tym lepszy budulec. Jednak wytrzymałość niektórych materiałów zależna jest od tego, w jakim miejscu zostały zastosowane.

Po czwarte energooszczędność budynku będzie zależna od jego formy, ilości elementów szklanych, a nawet ustawienia garażu czy zagospodarowania zieleni na działce. W takim razie dom powinien być prostą bryłą, najlepiej w postaci prostopadłościanu z płaskim lub stromym dachem. W kwestii przeszklenia ważne jest, aby jak najwięcej okien móc zamontować od strony południowej, gdyż wówczas budynek będzie w naturalny sposób dogrzewany. Z kolei okna od wschodu i zachodu będą zapewniać odpowiedni dopływa światła. Garaż lub pomieszczenie gospodarcze powinno graniczyć z północną ścianą budynku, przez którą najbardziej „ucieka” ciepło. Na sam koniec projektując ogród i wybierając do niego rośliny, powinniśmy wziąć pod uwagę ich wielkość, tak aby w przyszłości nie zasłaniały domu przed promieniami słonecznymi oraz ich korzenie nie przebijały się pod fundamenty.

www.bambinowyszkow.edu.pl
Filed in: Finanse i ekonomia, Oszczędzanie, W domu

Get Updates

Recent Posts