0

Dom pasywny

Dom pasywny 11Znane nam są określenia dom ekologiczny lub też dom energooszczędny. Można też mówić o domach pasywnych w zakresie efektywności energetycznej. Domy pasywne charakteryzują się tym, że ich ściany, okna, drzwi są izolowane w takim stopniu, że utrata ciepła na zewnątrz jest bliska zeru. Również odpowiednio zabezpiecza się dach oraz pomieszczenia piwniczne. Dzięki temu w tego typu budynkach rezygnuje się z tradycyjnych systemów grzewczych na rzecz pasywnych. Wśród nich można wymienić ciepło pozyskiwane za pomocą promieni słonecznych czy też ciepło generowane przez ludzkie ciało lub uruchomione urządzenia.

Budowa domów pasywnych jest droższa od tradycyjnych nawet o 25%. Wiąże się to ze zwiększonymi nakładami finansowymi na materiały izolacyjne, dobrej jakości okna, najlepiej z potrójną warstwą szkła oraz montaż systemu wentylacyjnego. W zamian zyskujemy mniejsze rachunki za energię cieplną oraz podgrzewanie wody. Również do niezbędnego minimum zostaje ograniczona liczba grzejników. Ciepło wewnątrz budynku zależne jest również od jakości i stanu systemów wentylacyjnych. Za ich pośrednictwem usuwane są zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu oraz para wodna.

Dom pasywny może być także dogrzewany za pomocą tradycyjnych metod. Może to być ogrzewanie centralne, gazowe lub też za pomocą pompy ciepłowniczej lub kolektorów słonecznych zamontowanych na dachu budynku.

www.festiwalnastroje.pl
Filed in: Finanse i ekonomia, Sposoby, W domu

Get Updates

Recent Posts