0

Domowe ciepło

Więcej taniego światła 7Jak wiadomo w naszym umiarkowanym klimacie jesień i zima, zdawać się może, ciągną się w nieskończoność, a czasem nawet i wiosna potrafi dać nam w kość. Śmiało można powiedzieć, że okres grzewczy trwa ok. pół roku. Osoby, które są zależne od centralnego ogrzewania, nie płacą tak dużych rachunków, jak ci którzy korzystają z ogrzewania gazowego czy też elektrycznego. Jednak w każdym z tych przypadków koszty są relatywnie duże i wzrastają w zależności od tego, jak długo utrzymują się niskie temperatury. Każdy szuka zatem jakiejś alternatywy, która pozwoli na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem mieszkania czy też domu.

Tak też mieszkańcy domków jednorodzinnych lub też osoby, które dopiero są w trakcie budowy, coraz częściej decydują się na zastosowanie nowej metody. Ma to im zapewnić odpowiednią ilość ciepła zimą i przy tym nie generując wielkich kosztów. Jest to możliwe, jeśli zdecydujemy się na zamontowanie pompy ciepła (ciepłowniczej). Jest to urządzenie, które prowadzi do powstawania i przekazywanie energii cieplnej, pochodzącej z naturalnych źródeł. W głównej mierze jest to ziemia, rzadziej woda bądź powietrze. Pompa ma za zadanie pozyskiwać ciepło z miejsc o niskiej temperaturze np. grunt, gromadzić je i przekazywać dalej, aby móc ogrzać budynek Ciepło pochodzące z ziemi jest kumulowane i za pomocą specjalnej sprężarki przekazywane dalej.

Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną, potrzebną do jej rozruchu. Czasem może to być silnik spalinowy. Istnieje możliwość zamontowania zbiornika na wodę, która również będzie podgrzewana za pomocą pompy, podobnie jak w przypadku ogrzewania budynku. Ciepło wyprodukowane w ten sposób jest znacznie tańsze, niż to pochodzące z innych źródeł, a dodatkowo nie są produkowane przy tym szkodliwe dla życia bądź zdrowia substancje.

Decydując się na pompę ciepła, warto pomyśleć jak duże jest nasze zapotrzebowanie na energię cieplną i jaką moc powinno mieć takie urządzenie, ile ewentualnie powinno ich być, aby sprostać naszym wymaganiom.

Wyróżnia się kilka rodzajów pomp ciepła. Pierwszą z nich jest ziemna pompa ciepła. W jej przypadku ciepło pobierane jest spod ziemi dwoma metodami: przy pomocy sond głębinowych, które mogą być umieszczone nawet do 150 metrów w głąb ziemi oraz kolektorów naziemnych umieszczanych na głębokości ok. 1,5 metra i o powierzchni kilka razy większej niż dom, który mają za zadanie ogrzać.

Łatwiejsze w montażu są pompy ciepła określane jako powietrzne. Są tańsze od pozostałych na rynku. Pochłaniają one chłodne powietrze i analogicznie do urządzeń klimatyzacyjnych przekazują je (wpychają) w specjalne zbiorniki wody, która jest ogrzewana i dalej przekazywana systemem rur do grzejników.

Można też wspomnieć o pompie, której działanie opiera się na przepływie wody. W tym przypadku woda gruntowa pobierana jest do zbiorników, gdzie jeden z nich gromadzi ciepłą wodę, a pozostałe zimną. Zbiornika umieszcza się nawet do 40 metrów w głąb ziemi i zachowuje się między nimi kilkumetrowe odstępy.

www.wyposazeniewnetrz.com.pl
Filed in: Finanse i ekonomia, W domu Tags: 

Get Updates

Recent Posts