0

Izolacja w domu

Przydomowa oczyszczalnia ścieków 2Śmiało można powiedzieć, że okres grzewczy w naszym klimacie trwa ok. 6 miesięcy. Temperatura panująca na zewnątrz wielu z nas zmusza do odkręcenia grzejników w październiku i zakręcenie dopiero w kwietniu. Praktycznie przez połowę roku płacimy rachunki za ogrzewanie, które wzrastają w zależności od tego, czy korzystamy z centralnego ogrzewania, gazowego lub elektrycznego. Jednak we wszystkich przypadkach możemy je ograniczyć, jeśli zastosujemy kilka rozwiązań termomodernizacyjnych. Pozwolą na, one na zmniejszenie ilości ciepła, które wydostaje się różnymi sposobami i drogami poza budynek. W głównej mierze docieplane są ściany budynków, dachy, stare i nieszczelne okna są demontowana, a w ich miejsce zajmują nowe. Czasem te działania jednak nie wystarczą, jeśli instalacja grzewcza nie działa tak jak należy.

Straty ciepła są naprawdę duże. Przez nieszczelny dach może uciekać nawet 25% ciepła, drzwiami i oknami nawet tyle samo, a przez ściany bez izolacji ok. 30%.

Ocieplić budynek można na kilka sposobów i rożnymi rodzajami materiałów. Wśród nich można wymienić płyty styropianowe, wełnę mineralną, które są najpopularniejszym środkiem izolacyjnym. Obecnie stosuje się coraz nowsze rozwiązania w postaci aerożelów czy też ocieplanie pioluretanem PIR.

Decydując się na ocieplenie domu, musimy wziąć pod uwagę jego budowę, konstrukcję i powierzchnie. Również kwestie niezależne od nas, czyli klimatyczne i pogodowe, wpływają istotnie na wybór materiałów. Jeśli jesteśmy w trakcie budowy domu, to ocieplajmy go już teraz, gdyż koszty będą znacznie niższe, niż kiedy będziemy chcieli dołożyć nowy materiał do elewacji.

Decydując się na położenie izolacji cieplnej zyskujemy znacznie więcej niż sądzimy. Izolacja oprócz zapobiegania uciekanie ciepła spełnia jeszcze kilka istotnych funkcji. W zimie zatrzymuje wysoką temperaturę wewnątrz budynku, a latem odpowiednio schładza. Ocieplenie budynku sprawia również, że ściany są bardziej wygłuszone i nie dociera do nas zbędny hałas.

Filed in: Finanse i ekonomia, Oszczędzanie, System izolacji, W domu Tags: 

Get Updates

Recent Posts