0

Oszczędne AGD i RTV

Prądożercy 10Im więcej posiadamy sprzętu gospodarstwa domowego czy też elektroniki, tym większe rachunki płacimy za energię elektryczną. Ale czy dziś, kiedy wszystkim zdaje się brakować czasu, jesteśmy w stanie zrezygnować z urządzeń, które pomagają nam w wykonywaniu wielu obowiązków? Podłogi można zamieść miotłą albo użyć do tego odkurzacza. Naczynia można myć w zlewie, ale można wstawić je do zmywarki, które zrobi to dokładniej od nas. Pranie ręczne raczej nie okaże się tak skuteczne, jak to zrobione w pralce. Podobne przykłady można wciąż mnożyć. Zatem z czego zrezygnować lub używanie jakich sprzętów należy ograniczyć, aby nie płacić tak dużo za energię elektryczną.

Odpowiedź jest zaskakująca. Nie trzeba z niczego rezygnować. Należy tylko przy zakupie kolejnych urządzeń wybrać te, które charakteryzują się najwyższą klasą efektywności energetycznej. Może to dość dziwnie brzmieć, ale każdy chyba kojarzy, że na sprzęcie AGD umieszczane są specjalne oznaczenia typu A, A+,A++, B, C itd. aż do F. Klasa energetyczna informuje nas o ilości zużywanego prądu. Najwyższą klasą efektywności energetycznej i co za tym idzie, najmniej prądu „pożera”, to sprzęt oznaczony znakiem A+++, A++, A+ i w dalszej kolejności B, C itd. Na takie oznaczenia warto zwracać uwagę zwłaszcza, kiedy kupujemy sprzęt, który będzie wymagał dostaw prądu przez całą dobą jak np. lodówka lub też codziennie przez dłuższy czas jak np. kuchenka elektryczna.

Ceny agd o wysokiej klasie efektywności energetycznej są droższe niż sprzęt oznaczony symbolem B lub C. Jednak powinniśmy decydować się na klasę A+, gdyż sprzęt kupujemy najczęściej na kilka bądź kilkanaście lat. Większy wydatek w momencie zakupu, po pewnym czasie i tak nam się zwróci, gdyż koszty eksploatacji okażą się znacznie niższe.

Również ważne w zakresie oszczędności energii jest to, jak użytkujemy sprzęt, w jakim miejscu go ustawiamy, jak dbamy o jego stan techniczny. Warto zastosować w swoim domu kilka poniższych pomysłów, aby zmniejszyć rachunki za prąd. Tak więc np. pralkę i zmywarkę staramy się zawsze całkowicie zapełnić, czyli nie pierzemy trzech koszul na najdłuższym programie, ani nie myjemy kilku talerzy, kiedy zmywarka przeznaczona jest na 12 kompletów naczyń. Jeśli chodzi o lodówkę, to nie powinna stać w pobliżu grzejnika, kuchenki elektrycznej czy też gazowej oraz okna. W tych miejscach temperatura się zmienia, co wpływa na pracę lodówki, która musi np. pobrać więcej energii, aby dokładniej chłodzić.

www.poloniusz.org
Filed in: Finanse i ekonomia, Oszczędzanie Tags: 

Get Updates

Recent Posts