0

Prądożercy

Zielone domy  9Sprzęty agd i rtv, który posiadamy w domu generują dość spore koszty, związane z pobieraniem przez nie znacznych ilości prądu. Niektóre z nich wymagają stałego zasilania, jak np. lodówka, inne są używane kilka razy w tygodniu i pracują po kilka godzin (np. pralka i zmywarka) lub są podłączane do źródła prądu kilka razy dziennie (np. laptop, czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa).

Każde z tych urządzeń zatem pobiera różną ilość prądu. Wśród nich występują tzw. prądożercy, którzy przyczyniają się w znacznym stopniu do zwiększenia rachunków za prąd. Największym pożeraczem energii jest lodówka z wbudowaną zamrażarką, na której zasilenie przeznaczana jest prawie 1/3 całej energii wykorzystywanej w domu. Zaraz za nią uplasowało się oświetlenie i pomniejsze sprzęty agd używane w ciągu dnia. Kuchenka elektryczna zużywa energię na podobnym poziomie, czyli ok. 20%. Co ciekawe wśród dużego sprzętu agd, zmywarka zdaje się być superoszczędna. Jej procentowy udział w zużyciu energii elektrycznej na jedno gospodarstwo domowe wynosi ok. 1%. Natomiast laptop pobiera jej dwa razy więcej.

Przy zakupie jakiegokolwiek sprzętu powinniśmy zwracać uwagę na klasę efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, czyli np. A+, tym mniejszy pobór prądu i co za tym idzie rachunki za prąd.

Filed in: Finanse i ekonomia, Oszczędzanie, W domu

Get Updates

Recent Posts