0

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Izolacja w domu 8Już nie tylko wielkie fabryki i przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na zastosowanie nowoczesnych technologii, które pozwolą im na zmniejszenie kosztów ponoszonych na energię elektryczną i przy tym pozwolą stać się swoistymi minielektrowniami. Również w domkach jednorodzinnych można obecnie montować kolektory słoneczne, czy też zasilać go energią wiatrową.

Właściciele domków jednorodzinnych czy też działek rekreacyjnych, mogą również zdecydować się na zbudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Jej wielkość i rodzaj zależy od wielkości terenu, na którym ma się znajdować oraz jakości gruntu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców budynku, bo im ich więcej oczyszczalnia wymaga większej przepustowości. Ścieki domowe mogą być neutralizowane na kilka sposobów. Zasadniczo przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się ze zbiornika, w którym gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia i drenażu mającego za zadanie je rozkładać w taki sposób i do takiej postaci, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków w ostatnim czasie stały się alternatywnym rozwiązaniem w utylizacji zanieczyszczeń oraz ścieków. Jednak na wielu działkach nadal dominuje szambo. Ścieki domowe spływają do specjalnego zbiornika i są w nich przechowywane. Co jakiś czas zbiornik trzeba jednak opróżniać. W przypadku domowej oczyszczalni ścieków nieczystości przez długi czas nie zalegają w zbiorniku. Przez rury kanalizacyjne ścieki przepływają do zbiornika gnilnego, w którym ma miejsce ich wstępne oczyszczanie przy pomocy bakterii beztlenowych. Na dnie zbiornika z czasem zbierze się warstwa osadu, który należy usuwać. Mimo wszystko taki zabieg wypada znacznie rzadziej niż w przypadku szamba.

W wyniku oczyszczania mechanicznego otrzymujemy przefiltrowaną wodę, która przepływa do sieci rozsączającej i tutaj jest dokładniej oczyszczana przez bakterie tlenowe i w ostateczności dzięki mechanizmowi drenażowemu wsiąka w grunt.

Średni koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków oscyluje wokół 5 do 10 tys. zł. Wszystko to jednak zależy na jakie rozwiązania się zdecydujemy.

Filed in: Finanse i ekonomia, Oczyszczalnia ścieków, Sposoby

Get Updates

Recent Posts