0

Słoneczna bateria

Słoneczna bateria 1Panele słoneczne najczęściej montowane są na dachach domków jednorodzinnych. Zdarza się również, że z powodu nieodpowiedniego stopnia nachylania dachu, instalacja odbywa się na elewacji budynku lub też roletach zewnętrznych. Najważniejsze jednak, aby kolektory słoneczne zwrócone były na południe, gdyż wtedy pochłaniają większe ilości promieniowania słonecznego, niż gdy są zainstalowane od strony północnej.

W zależności od tego jak duży jest budynek, jaka ilość kolektorów na nim się znajduje, w jakim regionie geograficznym mieszkamy, w skali rocznej rachunki za prąd elektryczny mogą zmaleć nawet o połowę lub zostać całkowicie wyeliminowane. Jest to jak najbardziej ważne w kontekście stale rosnących cen za energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł, których złoża mogą zostać wyczerpane jeszcze w tym półwieczu. Korzystając zatem z energii, jaką dostarcza nam promieniowanie słoneczne, możemy stać się niezależną, domową elektrownią.

Wiele osób zapewne sceptycznie podchodzi do możliwości zamontowania kolektorów słonecznych w swoim domku jednorodzinnym. W naszym klimacie, gdzie upalne lato trwa zazwyczaj dwa tygodnie i słonecznych dni jest niewiele, takie rozwiązanie budzi wiele wątpliwości. Np. czy ilość paneli będzie wystarczająca, aby w zimie ogrzać dom czy też podgrzać zbiornik wody. W naszym klimacie uzyskanie energii pochodzenia słonecznego, raczej nie wystarczy na zaspokojenie 100 % naszego zapotrzebowania na energię elektryczną, ale bynajmniej poziom ten jak najbardziej korzystnie wpłynie na nasz domowy budżet.

Kolektory kumulują w sobie energię słoneczną określaną jako fotony. Tak zgromadzone ciepło przetwarzane jest przez na energię elektryczną, która za pomocą specjalnych urządzeń zamontowanych wewnątrz kolektora, przekazywana jest ostatecznie do instalacji grzewczej wody czy też centralnego ogrzewania. Panele słoneczne mają odgórnie określoną ilość mocy, jaką mogą wyprodukować, dlatego też montuje się ich kilka a nawet kilkanaście w zależności od zapotrzebowania energetycznego.

Filed in: Energia słoneczna, Finanse i ekonomia, W domu Tags: 

Get Updates

Recent Posts