0

Więcej taniego światła

Dom idealny 5Świetlówki kompaktowe coraz bardziej wypierają z rynku tradycyjne żarówki. Jedną z przyczyn jest to, że potrzebują one mniejszych pokładów energii elektrycznej, aby oświetlić dom, czyli uzyskać taką samą ilość widzialnego światła i przy tym nie nagrzewają się aż tak bardzo Stąd określane są jako żarówki energooszczędne. Długość ich „żywotności” oscyluje w zależności od modelu między 6000 a 15000 godzin. Natomiast tradycyjne żarówki mogą świecić ok. 1000 godzin, ale mimo wszystko wiele osób decyduje się na ich zakup, gdyż są kilkakrotnie razy tańsze od świetlówek. W taki sposób być może oszczędzamy wybierając tańszy produkt, ale za to już podczas użytkowania płacimy więcej za energię elektryczną. Świetlówka kompaktowa jest większym wydatkiem, ale za to pobiera nawet 5 razy mniej prądu niż inne żarówki. Wybór zdaje się być zatem prosty. Należy jeszcze jednak pamiętać, że decydując się na zakup żarówek energooszczędnych, warto wybrać te znanych i cenionych firm. Unikniemy dzięki temu podróbek, których trwałość i jakość może budzić wiele wątpliwości.

Jeśli już wkręcimy świetlówki do wszystkich lamp w naszym domu, to powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Częste włączanie i wyłączanie żarówki energooszczędnej skraca jej żywotność, a przy odpowiednim użytkowaniu i jej częstotliwości, może ona nawet wynieść 10 lat. Może to być spowodowane przez skoki napięcia i zmiany natężenie światła.

Zaletą świetlówek niewątpliwie jest oszczędność energii. Wadą natomiast może być to, że zawierają w sobie rtęć, która znajduje się wewnątrz szklanych rurek. Prowadzi to do problemów związanych z późniejszą utylizacją.

Filed in: Finanse i ekonomia, W domu Tags: 

Get Updates

Recent Posts