0

Woda

Oszczędne agd i rtv 4Oto kilka sposobów na zmniejszenie zużycia wody i jak nie doprowadzać przez naszą nieuwagę do jej marnotrawienia.

W bateriach zlewozmywakowych, kranowych, wannowych oraz prysznicowych warto zamontować specjalne końcówki, które pozwolą nam na znaczną oszczędność wody podczas mycia naczyń czy też kąpieli. Mowa tutaj o perlatorach, których główna funkcja polega na wymieszaniu wypływającej z kranu wody z powietrzem, przez co nie spływa ona jednolitym mocnym strumieniem, ale tworzy mniejszy złożony z pojedynczych kropel. Perlatory ze względu na swoje działanie określa się jako napowietrzacie.

Już przy wyborze baterii łazienkowych, a zwłaszcza prysznicowej, warto wziąć pod uwagę termostatyczną. Podobnie jak większość baterii ma ona dwa uchwyty, tylko w tym przypadku jeden z nich służy do odkręcania i zakręcania wody oraz regulacji wielkości strumienia, a drugie pokrętło pozwala na zmniejszania lub zwiększanie temperatury wody. Na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że jest to zwykła bateria, ale w rzeczywistości jest inaczej. Nikt raczej nie lubi, kiedy podczas kąpieli pod prysznicem nagle zaczyna lecieć chłodniejsza lub nawet wręcz lodowata woda. Najprawdopodobniej sąsiad również w tym samym czasie postanowił się wykąpać albo któryś z domowników zaczął zmywać naczynia. Możemy w takim razie zapomnieć już o rozgrzewającej kąpieli i chwilę jeszcze popluskać się w zimnej wodzie. Jednak jeśli zamontujemy baterię z termostatem, wówczas nagłe zmiany ciśnienia wody, nie będą prowadzić do spadku jej temperatury, którą przed chwilą ustawiliśmy i mogącą się wahać od 15 do 60 stopni Celsjusza. Woda nie musi się już lać strumieniami, dopóki nie ustawimy odpowiadającej nam temperatury.

Również ilość wody codziennie spłukiwanej w sedesie, można liczyć od kilku do kilkudziesięciu litrów. Starsze modele spłuczek przy jednym naciśnięciu, uwalniały ze zbiornika kilka litrów wody. Obecnie wiele osób urządzając toaletę, decyduje się na montaż spłuczek, która działa w dwóch wariantach, czyli pełnym i oszczędnym. Przycisk spłuczki jest tak podzielony, że wciskając jedną albo drugą część w zależności od potrzeb, zużywamy 3 lub 6 litrów wody jednorazowo.

Również pralka i zmywarka mogą pobierać mniej wody na jeden cykl prania/zmywania. Nowoczesne modele pralek mają zamontowany specjalny mechanizm, który w zależności od ilości brudnych rzeczy wrzuconych do bębna i ich wagi, pobiera odpowiednio dużo litrów wody. Oszczędność w tym przypadku wynosi ok. 20%. Natomiast zmywarka załadowana do połowy, może zostać ustawiona na program, który zużywa mniej wody. Jeszcze jeśli nas sprzęt agd będzie wysokiej klasy energetycznej, wówczas pobierze on znacznie mniej prądu.

Filed in: Finanse i ekonomia, Sposoby, W domu Tags: 

Get Updates

Recent Posts